2PM – to koreański boyband założony w 2008 roku przez słynnego producenta Park Jin-Young z wytwórni JYP Entertainment. W skład zespołu obecnie wchodzą: Jang WooYoung, Lee JunHo, Ok TaecYeon, Kim JunSu, Hwang ChanSung oraz NichKhun Horvejkul. Jednak od września 2009 po nagłym odejściu Jae – lidera, 2PM występuje jako 6 osobowa grupa
W 2008 roku zadebiutowali piosenką 10 Jeom Manjeome 10 Jeom. Wielką popularność oraz pierwsze miejsca w programach muzycznych i listach przebojów przyniosły im piosenki „Again & Again”, „I Hate You”, „Without U” oraz „I’ll Be Back” z kolejnych mini-albumów. 2PM stali się jednocześnie jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych grup w Korei. W maju 2011 roku zadebiutowali również na rynku japońskim z singlem „Take Off”.

Zadebiutowali piosenką „10 점 만점에 10점” („10 out of 10”), która pochodzi z singla „Hottest Time of the Day” i chociaż teledysk do niej wywołał kontrowersję… stwierdzono bowiem, że pokazuje on jak członkowie bandu bezczelnie myślą o dziewczynach, nie zaszkodziło to pomyślnej premierze singla.
2PM zaskakują fanów oryginalnymi choreografiami tanecznymi oraz wygimnastykowanym talentem, ich występy na żywo są swoistym pokazem umiejętności wszystkich siedmiu członków, którzy świetnie śpiewają i rapują.
Na przełomie 2008/2009 roku 2PM wzięli udział w 3 serii (16 odcinków) popularnego programu MBC Every1 Idol Army (wcześniej występowali w nim Super Junior oraz F.T. Island). Podczas kręcenia serii w grudniu z okazji świąt piosenka „Only You” z pierwszego singla została zremiksowana i wydana w wersji zimowej.
W kwietniu 2009 po zakończeniu show, chłopcy z 2PM ogłosili, że 23 kwietnia premierę będzie miał ich mini-album pod tytułem 2:00PM Time for Change, tego samego dnia zaczęli jego promocję występując w programie M!Countdown, z tytułową piosenką Again&Again. Dwa tygodnie później zdobyli pierwsze nagrody za swoje występy. Again&Again przez wiele tygodni utrzymywała się na pierwszym miejscu list przebojów oraz programów muzycznych, a taniec do niej został nazwany „kultowym”, niemal w każdym programie rozrywkowym tańczono układ choreograficzny przypominający „spowolniony bieg”. W krótkim czasie 2PM stali się jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych boys-bandów w Korei. Członkowie wyjechali promować się również do Tajlandii (skąd pochodzi Khun). Ich kariera nabrała zawrotnego tępa. Pojawili się w wielu znanych koreańskich programach rozrywkowych, takich jak Star King, wzięli udział w akcji Save Energy, Save Earth, pojawiło się także nowe show z ich udziałem Wild Bunny (8 odcinków). W czerwcu nastąpił kolejny etap promocji, oraz zmiana image’u chłopaków, na potrzeby kolejnego kawałka pod tytułem I Hate You, który niemalże powtórzył sukces Again&Again. Po kilku intensywnych miesiącach występowania 2PM dali ostatni koncert i zapowiedzieli fanom powrót, z nowym materiałem z trzy miesiące.
Do tego czasu miało miejsce mnóstwo różnych wydarzeń. We wrześniu, na krótko po pierwszej rocznicy powstania boys-bandu, światło dzienne ujrzały posty sprzed pięciu lat umieszczane przez lidera zespołu Jaya, na jego prywatnym profilu MySpace. Jako młody nowicjusz zaczynający staż w wytwórni , nieznający dobrze języka i będący daleko od rodziny sfrustrowany Jay napisał kilka nieprzemyślanych słów – „Korea to gej”, „Nienawidzę Koreii”, po tym wszystkim internauci i wielu koreańskich fanów 2PM poczuło się bardzo urażonych. Niemal natychmiast to po tym incydencie wiele osób uznało, że lider powinien ponieść karę za to co napisał. Czyli odejść z zespołu. Nikt jednak nie wziął tych słów na poważnie. Wytwórnia JYP oraz sam Jay oficjalnie przeprosił za swoje słowa, jednak już wtedy zaczęły się protesty przeciwko niemu. Zaledwie trzy dni po wszystkim portale internetowe obiegła kolejna szokująca wiadomość, lider zespołu 2PM odchodzi. Jay zdecydował iż dla dobra pozostałej 6 opuści 2PM i powróci do rodzinnego miasta w Seattle w USA.
Wtedy do głosu doszli w końcu fani 2PM, którzy rozpoczęli falę protestów żądając powrotu lidera jednego z najlepszych boys-bandów w Korei.
Przez dwa miesiące zorganizowanych zostało wiele akcji mających za celu sprowadzić JaeBooma z powrotem do Korei. Bezskutecznie.
W całym zamieszaniu premiera powrotu 2PM została znacznie przesunięta na czas nieokreślony. Nie został również wyemitowany w telewizji ostatni odcinek Wild Bunny, a wszystkie wcześniej zaplanowane występy zespołu zostały odwołane. Wiele osób nie mogło się pogodzić z tym, że zespół chcę dalej kontynuować działalność bez lidera.
Mimo kontrowersji pod koniec października pojawiły się nowe wieści, iż 2PM powracają w 6 osobowym składzie. Kolejna fala bojkotu przetoczyła się przez Koreę Południową. Wytwórnia JYP dalej jednak parła do przodu. 30 października 2009 roku na oficjalnej stronie 2PM pojawiło się bijące stałym rytmem serce oraz licznik odliczający czas do godziny 1:59, na której zatrzymał się. Wtedy do sieci zostały wypuszczone pierwsze teasery nowych piosenek. Tired of Waiting oraz Was Crazy About You – mimo początkowych niechęci zainteresowanie fanów było ogromne. Piosenki zajęły pierwsze miejsca na listach najczęściej pobieranych mp3 w sieci.
10 listopada do sieci trafił pełen nowy album 2PM, pod tytułem: 1:59PM, na którym usłyszeć możemy nowe brzmienia r’n’b i chwytliwy motyw bicia serca. Album został okrzyknięty jednym z najbardziej oczekiwanych wydań w Korei tego roku .
12 listopada 2PM wystąpili na Mnet ‘O Good Concert’ z tytułową piosenką Haertbeat, wcześniej w sieci pojawił się teledysk, na którym fani ujrzeli nowe styl zespołu.
Nazwany od razu „vampire style” – marynarki, w charakterystyczny wzór, nowe fryzury, blady makijaż,a także całkowicie nowa i zaskakująca choreografia.
Heartbeat z motywem bicia serca oraz instrumentalem wykonywanym przez orkiestrę od razu wbił się na szczyty list przebojów.
Wszyscy czekają na dalszy rozwój wydarzeń, wciąż spodziewając się powrotu Jaya.
O którym wypowiedział się Producent w JYP w programie Golden Fishery. Mówiąc, że jeżeli lider będzie chciał powrócić do zespołu, zawsze czeka tam na niego miejsce…
25 lutego 2010 roku oficjalnie został zerwany kontrakt Jaebeom z JYP Entertainment. 2PM stało się oficjalnie 6 osobowym zespołem bez oficjalnego lidera.

Członkowie:
Junsu (준수)
* Pełne imię: Kim Junsu (김준수)
* Data urodzenia: 15.01.1988
* Pozycja: Główny wokal

Nichkhun (닉쿤)
* Pełne imię: Nichkhun Buck Horvejkul (นิชคุณ หรเวชกุล)
* Data urodzenia: 24.06.1988
* Pozycja: Wokal

Taecyeon (택연)
* Pełne imię: Ok Taecyeon (옥택연)
* Data urodzenia: 27.12.1988
* Pozycja: Główny Raper

Wooyoung (우영)
* Pełne imię: Jang Wooyoung (장우영)
* Data urodzenia: 30.04.1989
* Pozycja: Główny wokalista

Junho (준호)
* Pełne imię: Lee Junho (이준호)
* Data urodzenia: 25.01.1990
* Pozycja: Główny wokalista

Chansung (찬성)
* Pełne imię: Hwang Chansung (황찬성)
* Data urodzenia: 11.02.1990
* Pozycja: Wokalista, Raper

Były członek:
Pełne imię: Park Jaebeom (박재범)
Angielskie imię: Jay Park
Data urodzenia: 25.04.1987
Pozycja: Lider, Główny wokalista, Raper
Wytwórnia: Sidus HQ

Jay odszedł z 2PM we wrześniu 2010 roku, z powodu kontrowersyjnych wiadomości obrażających Koreę, które rzekomo zostawił na swoim profilu myspace. 25 stycznia JYP Entertainment całkowicie anulował kontrakt z Jayem.

Jay aktualnie kręci film “Hype Nation” i niedługo wyda solową piosenkę “Demon” z OSTu do tego filmu. Na swoim koncie ma już single ‘Nothin’ on You’ (cover piosenki B.o.B), ‘Bestie’ i ‘Speechless’ (razem z Chacha Malone), solowy album ‘Take a Deeper Look’, a także youtubowe covery popularnych piosenek. Zaśpiewał również z Brave Brothers w piosence ‘I want to cry’, a także z Clarą i Dumbfoundeadem w piosence ‘Clouds’. Jego głos można także usłyszeć w piosence dla Caffe Bene, w utworze J.Reyeza ‘Maybe One Day’, Swings ‘I’ll be there’, Dok2 & Rado ‘Doin’ Good (Remix)’ i Dok2 ‘My love’, itd.
Jay występował w jednym z filmików popularnego youtubowego komika Ryana ‘nigahiga’, zatytułowanego ’Bromance’.

 

cr. rysunki specjalnie dla plottest wykonal Roy d’Epee; tekst o 2pm – zaczerpnięty z last.fm